Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?
Erasmus öğrenim hareketliliği, yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bir akademik yıl içerisinde eğitimlerinin bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir. Hareketlilik faaliyetinin gerçekleştirilmesi için bölümünüzün Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi bir yükseköğretim kurumundaki ilgili bölüm ile Erasmus İkili Anlaşması olması gerekir.

Erasmus öğrenim hareketliliğinin amacı nedir?
Programın amacı Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Erasmus programı, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak bu amacı gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Daha kaliteli yükseköğretim sunan Avrupa’da mezunlar daha donanımlı, iş dünyasının beklentilerine daha fazla cevap veren bireyler olacaklardır.

Erasmus Programı neler kazandırır?
Erasmus Programı size yurt dışı deneyimi, çok kültürlü ortamda ders işleme, değişik kültürleri tanıma, Türk kültürünü tanıtma, yeni arkadaşlar edinme, farklı bir okulda öğrenci olabilme ve farklı bir sistem görebilme olanakları kazandırır.

Erasmus Programı çerçevesinde yurt dışında ne kadar kalabilirim?
Erasmus öğrenim hareketliliği en az 3 ay en fazla 12 ay olabilir. Değişim süresini bölüm/fakültenin Erasmus İkili Anlaşması belirler. 3 aydan daha kısa süren hareketlilik faaliyetleri Erasmus kapsamına girmez ve hibelendirilemez.

Erasmus Öğrenci Beyannamesi nedir? 
Erasmus öğrenci beyannamesi (Erasmus Student Charter) ‘’Erasmus öğrencisi ‘’statüsü, Erasmus uygunluk kriterlerini karşılayan ve üniversiteleri tarafından uygun bir ortak üniversitede öğrenim görmek ya da bir işletemeye veya diğer uygun bir kuruluşa staj amaçlı yerleştirilmek suretiyle yurtdışında bir erasmus süresi geçirmek üzere seçilmiş olan öğrencilere verilir. Erasmus öğrencisi olarak beklenti içerisinde bulunduğunuz haklarınızı, yine erasmus öğrencisi olarak yapmanız gerekenleri içerir.

Engelli öğrenciyim şartlar benim için de aynı mı?
Erasmus programına katılım şartları değerlendirildiğinde Engelli öğrencilerimiz gerek değerlendirme gerekse hibe alımı konusunda kesinlikle eksi bir durumda değil aksine daha fazla kazanımları vardır.

Gittiğim üniversitenin kendi öğrencileri ile benim sahip olacağım teknik ve sosyal imkanlar aynı olacak mı?
Evet. Örneğin, laboratuvar imkânlarından eşit olarak faydalanabilirsiniz. Fakat, diğer öğrenciler için ücrete tabi olan olanaklar (fotokopi vs.) sizin için de aynı ücret karşılığını ödemeniz koşuluyla geçerlidir.

Gittiğim ülkede bizi karşılayacaklar mı?
Gittiğiniz ülkede havaalanlarında, otobüs terminallerinde ya da tren istasyonlarında karşılanmanız tamamen karşı üniversitenin inisiyatifindedir. Bu konuda bağlayıcı bir hüküm yoktur.

Erasmus öğrenim dönemim için kalacak yerimi kim ayarlıyor?
Gidecek öğrenci veya üniversite personeline kalacak yer ayarlanması merkezin veya üniversitelerin sorumluluğunda değildir. Yüksekokulu’muz tarafından Erasmus öğrencisi seçilen öğrenciler gidecekleri kuruma da başvuru yaparlar. Bu başvuru esnasında misafir olacakları kurum tarafından genellikle öğrenciye bir “barınma formu” (accommodation form) iletilir ya da barınma olanaklarına dair bilgi verilir (yurtlara son başvuru tarihleri, istenen belgeler, yurt/barınma ücretleri, vs). Karşı kurumun Uluslararası İlişkiler Birimi size nerede kalınabileceği, üniversite ve şehirdeki konaklama imkanları ile ilgili bilgi ve tavsiyeler verecektir. Barınma ile ilgili sunulan bilgileri takip etmeli, eğer uygun bir seçenek sunulmuyorsa kendi barınma olanaklarınızı araştırmalısınız.

Gittiğim üniversitede kayıt parası ödeyecek miyim?
Hayır. Karşı üniversite, LLP/Erasmus programı kapsamında gelen öğrenciden herhangi bir kayıt, sınav veya öğrenim ücreti talep edemez. Ancak sigorta, akademik malzemelerin fotokopisi, laboratuvar ürünlerinin kullanımı gibi çeşitli materyallerin kullanılması için ek bir ödeme talep edilebilir.

Erasmus yabancı dil öğrenme programı mıdır?
Hayır.

Erasmus Yoğun Dil Kursuna (EYDK) başvurduğumda hibe alabilir miyim?
Evet hibe alabilirsiniz.

Gittiğim ülkenin dilini öğrenebilmek için yabancı dil kursu alabilir miyim?
Eğer gidilen kurum dil kursu imkanı sağlıyorsa bu imkandan yararlanmanızı öneririz.

Öğrenci Hareketliliğinde yabancı dil ne kadar önemlidir?
Erasmus öğrencisi olarak yurt dışına gidecek öğrencinin belirli bir düzeyde yabancı dil bilmesi gerekir. Bunun  gidilecek ülkenin dili olması şart olmayabilir. İngilizce dili Avrupa ülkeleri içinde büyük ölçüde birleştirici bir dil olmaktadır. Bununla birlikte, gidilen okuldaki eğitim dilinin bilinmesi istenebilir.
Öğrencinin İngilizce veya gittiği ülkenin dilini Erasmus öğrenim veya staj hareketliliğinin gerekliliklerini yerine getirebilecek düzeyde bilmesi gerekmektedir. Faaliyete başlamadan önce gidilecek kurumda hangi dil veya dillerin kabul edildiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS-ECTS) nedir?
Avrupa Kredi Transfer Sistemi (European Credit Transfer System), akademik tanınmayı kolaylaştırmak için kullanılan bir akreditasyon sistemidir. Öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmak ve öğrencilerin yurtdışında gördükleri eğitimlerinin kendi ülkelerinde tanınmasını garanti altına almak için Avrupa Birliği tarafından geliştirilmiştir.

Erasmus hibesi kaldığım süre boyunca yeterli olur mu?
Erasmus hibesi Erasmus öğrenim süresi boyunca öğrencinin yurt dışında olmasından kaynaklanan ek masraflar için destek niteliğindedir. Öğrenim süresince ortaya çıkabilecek tüm masrafları karşılamayı hedeflemez ve bunun için yeterli değildir. Öğrencinin öğrenim süresi boyunca maddi olarak ailesi ve/veya kendi kaynakları ile desteklenmesi gerekmektedir.{:}{:en}What is credit mobility?

Credit mobility can be defined as a limited period of study or training abroad (in the framework of on-going studies at a home institution) for the purpose of gaining credits. After the mobility phase, students return to their home institution, where the credits are recognized and they complete their studies. Since 2015, Erasmus+ also funds international credit mobility, in addition to intra-European credit mobility (known until now as ‘Erasmus mobility’).

What is international credit mobility?

For nearly 30 years, Europe has funded the Erasmus programme, which has enabled over three million European students to spend part of their studies in another higher education institution or in a company in Europe. Erasmus+ now opens up these opportunities, allowing for mobility of students and staff, from and to other parts of the world (between the so-called “Programme” and “Partner Countries.)

How long may I stay abroad with Erasmus +?

The maximum length of stay is 12 months but the minimum length of stay is 3 months.

I’m a disabled student, will all the conditions the same for me?

Yes, conditions and acquirements are same for the all students disabled or not.

What are “Programme” and “Partner Countries”?

Programme Countries are those countries participating fully in the Erasmus+ programme. To do so, they set up a National Agency and contribute financially long as these institutions have signed an “inter-institutional agreement” with your home institution. To find out exactly where you can study/train, please contact the International Office of our higher education institution.

Is Erasmus a kind of language school?

No, it isn’t.

How is it important that speaking English or any other language?

If you want to study abroad, yes you have to speak English or any other language on average level. However, the school may want you to speak the native language. Moreover, it doesn’t have to be in English, it might be native language, such as Spanish, Italian, or German etc.

What is AKTS-ECTS credit transfer system?

European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS) is a standard for comparing the study attainment and performance of students of higher education across the European Union and other collaborating European countries.

How will the credits be reflected on my transcript?

The partner school will send your transcript with your official grades to our office and the courses you have taken during your exchange will be written as TRANSFERRED (T) on your official Atasehir Adiguzel Vocational School transcript.

 

How many courses can I choose for each semester?

It depends on which education system that the partner institution belongs to. Please ask the office for the institution that you are interested in exchanging.

How will I choose the courses?

You will be provided a list of courses offered in the desired institution. We advise you to prepare the course list before you consult with your Department Coordinator at Atasehir Adiguzel Vocational School. Upon your selection, you will submit the document signed by your Department Coordinator to our office.

Should I pay tuition to the host university?

No, Erasmus Exchange programme will pay your education fee during the semester.

Will the technical qualifications and social possibilities be the same with to Atasehir Adıguzel Vocational School?

Yes, you will benefit the laboratory or the technical and social facilities. However, you will cover your personal expenses such as photocopy or books etc.

How much should I pay for accommodation?

Each institution has different accommodation options for students. Please ask the office for the institution that you are interested in exchanging.

Will they meet us when we arrive the country?

It depends on the University that you will study.

What Erasmus gain to the students?

Erasmus gains to students an excellent abroad experience during their education. You may meet new friends, cultures, and places that you have ever seen. And also you introduce Turkish culture there. Your language will improve by studying in different language.

Does Erasmus grant me Intensive Language Course Programme?

Yes.

When I arrive the country, may I take the language course to learn foreign language?

Yes, if the institution provides language course, you may study.{:}